Ciekawe

Czy warto sadzić niwaki?

Coraz więcej Polaków przekonanych jest do niwaków. Takie drzewka od wielu lat są chętnie wybierane przez rodaków. Obecnie można je podziwiać w wielu polskich ogrodach. Popularnością wcale nie ustępują znanym drzewkom bonsai.

Formowanie drzewek

Warto zauważyć, że do formowania niwaków nadaje się nie tylko sosna, ale też jałowiec. Dobrze jednak wybierać odmiany wolno rosnące, gdyż uzyskana przez przycinanie forma utrzyma się dłużej, a samo drzewko nie będzie wymagało częstego formowania, co będzie sporym ułatwieniem.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z faktu, że sosna zwyczajna jest wdzięcznym drzewem do formowania niwaków. Przede wszystkim jest długowieczna i może rosnąć nawet 700 lat. Co więcej, jej kora jest gruba i popękana. Ponadto ma oryginalną fakturę, co świetnie wpasowuje się w stylizację niwaków jako doświadczonych nierzadko drzew. Nie jest też wymagająca w pielęgnacji. W praktyce okazuje się, że rośnie nawet w trudnych warunkach. W ciągu paru lat uformować można na niej upragnione chmurki oraz kule.

Piękne drzewka w ogrodzie

Niwaki szczególnie pięknie prezentują się na gnejsowym podłożu. Bardzo często wybierane do kształtowania oraz tworzenia są jałowce. Trzeba wiedzieć o tym, że sama roślina ma około 60 odmian, w tym płożące oraz drzewiaste. Przede wszystkim są giętkie, długowieczne, a ponadto wytrzymałe na niekorzystne warunki pogodowe, jak na przykład mróz czy susza. Świetnie tolerują cięcie, a dodatkowo radzą sobie też na mało żyznej glebie. Z tego powodu są bardzo cenione przez ludzi z praktycznie całego świata.

Obecnie drzewka bonsai są w Polsce nieco mniej popularniejsze od niwaków, lecz te dwie odmiany są bardzo piękne. Zdecydowanie warto je mieć w swoim ogrodzie.

Formowanie niwaków

Warto zaznaczyć, że niwaki w ogrodzie przeważnie powstają w czasie tak zwanego odmładzania drzewek. Dość ciężko formuje się je od razu po posadzeniu rośliny. Dużo łatwiej jest je stworzyć z nasadzeń znajdujących się w ogrodzie od co najmniej paru lat.

Należy dodać, że odmładzanie drzewka oraz jednocześnie formowanie niwaka rozpoczyna się od wycinania wszystkich gałązek, które są zbędne. Pracę natomiast należy zacząć od góry, pozostawiając na końcu każdej gałązki nieco igieł. Formuje się je w charakterystyczne talerze oraz chmurki, a gałęzie dokładnie oczyszcza z wszystkich sęków aż do samego dołu. Niwaki od wielu lat są chętnie sadzone przez Polaków. Przede wszystkim ceniony jest ich piękny wygląd. Ponadto są łatwe w pielęgnacji, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.

You may also like...