Zdrowie i Uroda

Co warto wiedzieć przed zabiegiem epilacji laserowej?

Epilacja laserowa cieszy się coraz większą popularnością. Na czym polega zabieg laserowego usuwania owłosienia i jak się do niego przygotować? Sprawdź.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem epilacji laserowej?

Obietnica trwałych efektów sprawia, że epilacja laserowa wybierana jest przez coraz więcej osób. Co warto o niej wiedzieć? Jak się przygotować do zabiegu? Czy rzeczywiście zabieg laserowy sprawi, że włosy już nie odrosną? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jak się przygotować do zabiegu epilacji laserowej?

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, przed zabiegiem epilacji laserowej odbywa się konsultacja z kosmetologiem, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań. Podczas spotkania ze specjalistą laseroterapii dowiesz się również, jak przygotować się do zabiegu. To ważne, żeby zastosować się do wszystkich zasad, ponieważ od tego w dużej mierze zależy skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu. Przed zabiegiem epilacji laserowej zalecane są:

  • Rezygnacja z opalania co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem – dotyczy to zarówno kąpieli słonecznych, jak i w solarium. Świeża opalenizna może sprawić, że skóra będzie nadwrażliwa na światło lasera i podatna na uszkodzenia.
  • Odstawienie leków i ziół światłouczulających. Dokładną listę środków, które mogą wchodzić w reakcję ze światłem lasera, przedstawi Ci kosmetolog podczas konsultacji. Specjalista poinformuje Cię również, w jakim czasie po odstawieniu tych leków możesz odbyć pierwszy zabieg depilacji laserowej.
  • Rezygnacja z zabiegów, polegających na wyrywaniu włosów już kilka tygodni przed planowaną epilacją laserową.
  • Dokładne ogolenie ciała na obszarze, który ma zostać poddany epilacji laserowej – dzień przed lub w dniu zabiegu rano. Użyj w tym celu zwykłej maszynki do golenia.
  • Rezygnacja z zastosowania produktów do pielęgnacji skóry na obszarze, który ma być poddawany depilacji – w dniu zabiegu.

Czy epilacja laserowa jest bolesna?

Ból podczas epilacji laserowej jest kwestią indywidualną – podczas gdy jedna osoba uzna ten zabieg za bezbolesny, innej może sprawić duży dyskomfort. Odczucia te zależą również od obszaru poddawanego zabiegowi – najbardziej bolesne są zazwyczaj miejsca najdelikatniejsze np. okolice bikini. Działanie laserów do depilacji opiera się na reakcji wiązki świetlnej z pigmentem znajdującym się we włosach (melaniną). Światło lasera zamienia się w ciepło, które uszkadza mieszek włosowy i cebulkę włosa. Zjawisko to zachodzi bardzo szybko, dlatego odczucia bólowe są zazwyczaj krótkotrwałe, a dzięki jednoczesnemu chłodzeniu skóry zimnym powietrzem – bywają niewyczuwalne.

Ile zabiegów epilacji laserowej należy wykonać?

Skuteczne usuwanie owłosienia laserem wymaga serii zabiegów. Z reguły potrzebnych jest 4-6 zabiegów, jednak o ich ostatecznej liczbie powinien zdecydować kosmetolog. Laser niszczy mieszki włosowe, które są w fazie wzrostu, dlatego powtarzanie zabiegu zapewnia skuteczność depilacji. Już po dwóch-trzech tygodniach po pierwszym zabiegu można zauważyć różnicę w gęstości owłosienia – jest go zdecydowanie mniej (o około 30%). Wizyty odbywają się regularnie co kilka tygodni – odstępy czasowe zależą od depilowanej partii ciała.

Czy efekty epilacji laserowej są trwałe?

Pełna seria zabiegów epilacji laserowej jest w stanie sprawić, że duża część włosków zostaje trwale usunięta. Niewielkie ilości włosków, które mogą nadal pojawiać się po zabiegu, są jaśniejsze i słabsze od tych, które występowały wcześniej. Dla wzmocnienia i przedłużenia efektów laseroterapii należy regularnie wykonywać zabiegi przypominające.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.  You may also like...