Dobrze dopasowane buty narciarskie powinny zapewniać wygodę, większą przyjemność z jazdy oraz pełne bezpieczeństwo na stoku. BOOTFITTING pomaga właściwie je wybrać, ale zanim jeszcze skorzysta się z tej profesjonalnej usługi, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami doboru narciarskiego obuwia.
1 – wybór rozmiaru
Jeżeli but ma okazać się wygodny, musi idealnie leżeć na nodze. Przy wyborze rozmiaru kluczowe okazują się dwie podstawowe wartości – długość oraz szerokość obuwia. Wbrew pozorom długość buta powinna być jak najbardziej zbliżona do wartości pobranej z najdłuższej części stopy. Nie należy celowo wybierać butów dłuższych, ponieważ w takim wypadku nie będą one dobrze dopasowane, co utrudni jazdę i obniży bezpieczeństwo na stoku.
Z kolei szerokość buta dopasowuje się zwykle do budowy stopy. Występuje ona zwykle w skali od 92 mm do 104 mm, z czego wartości początkowe pojawiają się w bardzo wąskich butach, a te końcowe są polecane posiadaczom szerokich stóp albo np. tym, którzy zmagają się z płaskostopiem.
2 – dopasowanie twardości do umiejętności
Bootfitting sporo uwagi poświęca również twardości obuwia. Mówiąc dokładniej, jest to jego sztywność, która przyjmuje wartości od sześćdziesięciu do stu pięćdziesięciu, a w opisach butów występuje pod nazwą “flex”. Twardość dostosowuje się głównie do poziomu umiejętności narciarza i jego doświadczenia. Im więcej ma się wprawy w jeździe i im bardziej specjalistycznego obuwia się poszukuje, tym po wyższe wartości “flex” trzeba będzie sięgać.
Osoby początkujące powinny skupić się na obuwiu o wartości flex od 60 do 90. Średniozaawansowany mogą postawić na flex między 90 i 110, a zaawansowani pomiędzy 90 u kobiet i 110 u mężczyzn a 140. Buty najsztywniejsze są przeznaczone dla mocno zaawansowanych narciarzy. Z pomocą bootfittingu są one jeszcze lepiej dopasowuje się je do potrzeb sportowca i tego, w jaki sposób (przede wszystkim w jakim stylu) chce on jeździć.
3 – rzut oka na styl jazdy
Styl jazdy również decyduje w dużej mierze o tym, jakie buty narciarskie okażą się odpowiednim wyborem. Osoby jeżdżące wyłącznie rekreacyjnie powinny szukać butów łatwych do założenia i stosunkowo lekkich, w których korpus będzie elastyczny i mało sztywny, a sam but nie sprawi większych trudności podczas chodzenia, gdy trzeba będzie dojść w nim do stoku bez użycia nart.
Znacznie bardziej specjalistycznymi modelami są te z grup freeride oraz freetouring. Coraz więcej zawodowych narciarzy decyduje się również na korzystanie z usług bootfittingu, dzięki któremu każdy model butów można jeszcze lepiej dostosować do budowy stóp i zarazem ogólnych potrzeb narciarza.
Więcej informacji znajdziesz na stronie BOOTFITTING.