Każdy samochód finalnie kończy na złomowisku – może być to wynikiem szkody całkowitej, ale też całkowitego zużycia. Wielu posiadaczy pojazdów zastanawia się, czy przysługuje im wypowiedzenie OC po złomowaniu, gdyż mimo oddania samochodu na złom, polisa nadal obowiązuje. Okazuje się, że jak najbardziej przysługuje zwrot nadpłaconej składki. Co musimy zrobić, by odzyskać pieniądze z OC?
Wypowiedzenie OC po złomowaniu – warunki
Oddanie samochodu na złom dla wielu z nas jest trudnym momentem. Niestety, nawet ulubiony samochód pewnego dnia przestaje nam służyć. Osoby oddające samochody na złomowisko najczęściej dostrzegają, że naprawy samochodu znacząco zaczynają przekraczać dopuszczalny budżet lub też po prostu przekraczają realną wartość samochodu. Decyzja o złomowaniu zapada również wtedy, kiedy utrzymanie starego samochodu przestaje się opłacać. Warto pamiętać, że złomowanie to proces korzystny z punktu widzenia właściciela pojazdu – złomowanie wiąże się z otrzymaniem pieniędzy! Aby móc złożyć wypowiedzenie OC po złomowaniu, konieczna jest kasacja na autoryzowanej stacji demontażu. Na stacji okazujemy: dowód osobisty, konieczny okaże się dowód rejestracyjny, tablice samochodu. Jeśli dokumenty będą poprawne, stacja demontażu wystawia odpowiednie zaświadczenie o przyjęciu pojazdu, anuluje również dowód rejestracyjny i tablice.
Jak napisać wypowiedzenie OC po złomowaniu?
By odzyskać nadpłaconą składkę OC wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela z wypełnionym wnioskiem o wypowiedzenie. Ubezpieczyciele udostępniają gotowy wzór wniosku, który należy wypełnić. Dokument musi być uzupełniony o potwierdzenie wyrejestrowania samochodu, które otrzymujemy w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj: aby ubezpieczyciel uwzględnił wypowiedzenie OC po złomowaniu, kasacja musi mieć miejsce na legalnej stacji demontażu.